Human Engineering is Australia’s longest established Private Studio using the CHEK Practitioner Approach to Corrective Exercise located in Crows Nest on Sydney’s Lower North Shore.

ATHLETES

Recreational, State, National, World, and Olympic athletes from a wide variety of sports see Human Engineering for evaluation, treatment and conditioning programs that break the cycle of injury and address muscular weaknesses.

 

From teenagers to over 60’s, clients have seen a renewed improvement in their sporting performance and a decrease in injuries.

 

Consultation with your specific coach and/or therapist provides an integrated approach to improving your continued enjoyment, success, and health in your given sport.

 

Here is what some of our Sports Clients have had to say about their experience.

 

 

Sport

 

Client

Title

Athletics

Cristian Hill

NSW State Combined Independent Schools 12 years 100m (Gold Medallist) (2016)

 

 

Lynda Douglass

Australian National Masters Athletics Championships (Triple Gold Medallist) (2012)

 

 

Melesande Carrington

 

Australian National All Schools Athletics Championships (NSW Team) (2006)

 

Kevin Oakey

Australian National Masters Athletics Championships (Double Silver Medallist) (2006)

Australian National Masters Athletics Championships (Gold & Double Silver Medallist) (2005)

NSW State Masters 4x100m Relay Record Holder (2005)

 

 

Peter Crombie OAM

Australian National Masters Athletics Championships (Gold Medallist) (2005)

Australian National Masters 400m (2005)

NSW State Masters 4x100m Relay Record Holder (2005)

 

 

John Kay

Australian Masters Games (Gold Medallist) (2005)

Australian National Masters Athletics Championships (Gold Medallist) (2005)

Australian National Masters Athletics Championships Javelin Record Holder (2005)

 

Basketball

Millie Yates

 

NSW State Under 16’s Team (2013)

Championship Aerobics

Dawn Boyton

UK National Championships (Silver Medallist) (1995)

 

Netball

Nikki Stenhouse

 

World Airlines Championships (Silver Medallist) (1997)

Physical Culture

Julie Abbott

Australian National Champion (2001)

 

 

Joanne Hilliard

Australian National Champion (2000)

 

Snooker

Neil Robertson

 

World Champion & World Open Winner (2010)

Soccer

Daniel Grant

New Zealand National Under 20 Squad (2010)

 

Surfing

Adrian Buchan

 

Quiksilver Pro France Winner (2008)

Swimming

Glenn Piper

Australian Commonwealth Games Trials (Double Semi-Finalist) (2006)

World Championships Trials Australian Team (Finalist) (2005)

Junior Pan Pacs Australian National Team (2005)

Australian National Short Course Championships (Finalist) (2005)

Olympic Australian National Team Trials (Double Semi-Finalist) (2004)

Australian National Short Course Championships (Gold & Bronze Medallist) (2004)

Australian National Age Championships (Gold & Triple Bronze Medallist) (2004)

Australian National Youth Team (2003-05)

 

 

Leonie Crombie

Pan Pacific Masters Games (Gold, Triple Silver, & Double Bronze Medallist) (2006)

Australian Masters Games (Silver & Double Bronze Medallist) (2005)

 

 

Kenrick Monk

World Championships Trials Australian Team (Semi-Finalist) (2005)

Junior Pan Pacs Australian National Team (2005)

Australian National Age Championships (Gold Medallist) (2005)

Olympic Australian National Team Trials (Semi-Finalist) (2004)

Australian National Short Course Championships (Gold Medallist) (2004)

Australian National Age Championships (Gold Medallist) (2004)

Australian National Youth Team (2003-05)

 

 

Ben Kelly

World Championships Trials Australian Team (Heats) (2005)

Australian National Age Championships (Gold Medallist) (2005)

Olympic Australian National Team Trials (Heats) (2004)

Australian National Short Course Championships (Gold Medallist) (2004)

Australian National Age Championships (Bronze Medallist) (2004)

 

 

Phil Rogers OAM

 

Olympic Games Australian National Team (2000)

 

Nathan Rickard

 

World Championships Trials (Finalist) (2001)

Touch Football

David Rogers

 

South African National Team (2001)

Triathlon

Jan Rehula

 

Olympic Games (Bronze Medallist) (2000)

 

Graham Creed

 

World Long Course Championships Australian National Team (2003)

 

Graham Earl

 

World Long Course Championships Australian National Team (2002)

Yachting

 

Sharon Ferris

World Champion Gold Medallist & 4 World Records in Europe Class (1998)

 

 

Aiko Saito

 

Japanese National Team (1999)

 

Jenny Andrews

 

Sydney to Hobart Yacht Race (2012 & 2013)