Human Engineering is Australia’s longest established Private Studio using the CHEK Practitioner Approach to Corrective Exercise located in Crows Nest on Sydney’s Lower North Shore.

ATHLETES

Recreational, State, National, World, and Olympic athletes from a wide variety of sports see Human Engineering for evaluation, treatment and conditioning programs that break the cycle of injury and address muscular weaknesses.

 

From teenagers to over 60’s, clients have seen a renewed improvement in their sporting performance and a decrease in injuries.

 

Consultation with your specific coach and/or therapist provides an integrated approach to improving your continued enjoyment, success, and health in your given sport.

 

Here is what some of our Sports Clients have had to say about their experience.

 

 

Year

 

Sport

Title

Client

2016

Athletics

NSW State Combined Independent Schools 12 years 100m (Gold Medallist)

 

Cristian Hill

2013

Yachting

Sydney to Hobart Yacht Race

Jenny Andrews

 

2013

Basketball

NSW State Under 16’s Team

Millie Yates

 

2012

Yachting

Sydney to Hobart Yacht Race 

Jenny Andrews

 

2012

Athletics

Australian National Masters Athletics Championships (Triple Gold Medallist)

 

Lynda Douglass

2010

Snooker

World Champion & World Open Winner

Neil Robertson

 

2010

Soccer

New Zealand National Under 20 Squad

Daniel Grant

 

2008

Surfing

Quiksilver Pro France Winner

Adrian Buchan

 

2006

Swimming

Australian Commonwealth Games Trials (Double Semi-Finalist)

Glenn Piper

 

2006

Swimming

Pan Pacific Masters Games (Gold, Triple Silver, & Double Bronze Medallist)

 

Leonie Crombie

2006

Athletics

Australian National All Schools Athletics Championships (NSW Team)

 

Melesande Carrington

2006

Athletics

Australian National Masters Athletics Championships (Double Silver Medallist)

 

Kevin Oakey

2005

Swimming

World Championships Trials Australian Team (Finalist)

Junior Pan Pacs Australian National Team

Australian National Short Course Championships (Finalist)

 

Glenn Piper

2005

Swimming

World Championships Trials Australian Team (Semi-Finalist)

Junior Pan Pacs Australian National Team

Australian National Age Championships (Gold Medallist)

 

Kenrick Monk

2005

Swimming

World Championships Trials Australian Team (Heats)

Australian National Age Championships (Gold Medallist)

 

Ben Kelly

2005

Swimming

Australian Masters Games (Silver & Double Bronze Medallist) 

Leonie Crombie

 

2005

Athletics

Australian National Masters Athletics Championships (Gold Medallist)

Australian National Masters 400m

NSW State Masters 4x100m Relay Record Holder

 

Peter Crombie

2005

Athletics

Australian National Masters Athletics Championships (Gold & Double Silver Medallist)

NSW State Masters 4x100m Relay Record Holder

 

Kevin Oakey

2005

Athletics

Australian Masters Games (Gold Medallist)

Australian National Masters Athletics Championships (Gold Medallist)

Australian National Masters Athletics Championships Javelin Record Holder

 

John Kay

2004

Swimming

Olympic Australian National Team Trials (Double Semi-Finalist)
Australian National Short Course Championships (Gold & Bronze Medallist)
Australian National Age Championships (Gold & Triple Bronze Medallist)
Australian National Youth Team (2003-05)

 

Glenn Piper

2004

Swimming

Olympic Australian National Team Trials (Semi-Finalist) 
Australian National Short Course Championships (Gold Medallist)

Australian National Age Championships (Gold Medallist)

Australian National Youth Team (2003-05)

 

Kenrick Monk

2004

Swimming

Olympic Australian National Team Trials (Heats) 
Australian National Short Course Championships (Gold Medallist) 
Australian National Age Championships (Bronze Medallist)

 

Ben Kelly

2003

Triathlon

World Long Course Championships Australian National Team

Graham Creed

 

2002

Triathlon

World Long Course Championships Australian National Team

Graham Earl

 

2001

Touch Football

South African National Team

David Rogers

 

2001

Swimming

World Championships Trials (Finalist)

Nathan Rickard

 

2001

Physical Culture

Australian National Champion

 

Julie Abbott

2000

Triathlon

Olympic Games (Bronze Medallist)

Jan Rehula

 

2000

Swimming

Olympic Games Australian National Team

Phil Rogers

 

2000

Physical Culture

Australian National Champion

 

Joanne Hilliard

1999

Yachting

Japanese National Team

Aiko Saito

 

1998

Yachting

 

World Champion Gold Medallist & 4 World Records in Europe Class

 

Sharon Ferris

1997

Netball

World Airlines Championships (Silver Medallist)

Nikki Stenhouse

 

1995

Championship Aerobics

UK National Championships (Silver Medallist)

 

Dawn Boyton